İnstagram
Facebook
Telefon
WhatsApp
YÜKLENİYOR...
ZERGOLD | AKSESUAR VE TEKSTİL YAN ÜRÜNLERİ

ZERGOLD TEKSTİL ÜRÜNLERİ YILLARIN GETİRDİĞİ İŞ BİLGİSİ VE DENEYİMİ İLE SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİNE HİZMET VERMEKTEDİR.

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Telefon

0 545 862 78 80

E-Posta

info@zergold.com.tr

Adres

Mehmet Nesih Özmen, Barış Sk. No 6/A, 34160 Güngören/İstanbul

Dar Dokuma Nedir ? Dar Dokuma Kumaşı nedir ? Dar Dokuma Kumaşı Neyden Yapılır ?

Dar Dokuma Nedir ? Dar Dokuma Kumaşı nedir ? Dar Dokuma Kumaşı Neyden Yapılır ?

Dar Dokuma Nedir ? Dar Dokuma Kumaşı nedir ? Dar Dokuma Kumaşı Neyden Yapılır ?

Hazır giyim, ev tekstili, ayakkabı, otomobil, savunma, elektroteknik, sağlık ve işçi güvenliği (emniyet) sektörlerinde kullanım alanı bulan dar dokumalar, elastik veya şerit şeklinde dokunur. Dar kumaşlarda kullanılan iplik çeşitlerine göre (pamuk, polyester, polipropilen, viskon, naylon) kurdele, grogren şerit, yatak şeridi, balıksırtı gibi diğer dokumalar da üretilebilir.

Giyim endüstrisinde yapılarına göre elastik veya elastik olmayan dar dokumalar (kurdele, ekstrafor, etiket, çamaşır lastiği gibi) görülmektedir. Elastik veya elastik olmayan dar dokumalar, giysilerin yaka hattı, kol ağzı, bel, paça ve giysilerin kenar bölgelerinde estetik açıdan tamamlama, bağlama, birleştirme, bedene oturtma ve süslemek amacıyla gündüz ve gece giyilmek üzere üretilmiş tüm iç ve dış (kadın, erkek ve çocuk) giyimde, ayakkabı, çanta gibi aksesuarlarda kullanılmaktadır.

Dar dokuma kumaş nedir, ne amaçla neyden ve nasıl yapılır, kullanılan teknikler nelerdir ?

 

Dar (kolon) dokumalar, ürünün kenarında çapraz yönde birbirine geçen, düzenli bir iplik sıklığına ve kapalı bir yüzey görünümüne sahip yüzeyler ve kurdelelerdir. Dar dokuma aslında tamamı ile gündelik hayatımızda vardır. Kullandığımız iç; çamaşırı, çantamızın lastiği, kıyafetlerimizin deseni, kıyafetlerimizin etiketi daha bir çok gündelik eşyalarımız dar dokuma tezgahlarından geçerek bize ulaşır. Kelime olarak yabancısı olsak da mutlaka dar dokuma kumaşa sahibizdir. 

 

Dar dokumada kullanılan iplikler elastik olanlar ve olmayanlar olarak da gruplanabilir. Elastan iplikler bırakıldığında bir araya gelebilen özelliğe sahip iplik türüdür. Bildiğimiz lastik buna örnektir. 

 

Dar dokuma giyim sanayinde kullanılır. Dekoratif, düz elastik bantlar, kurdele, cırt bant ve bir çok işlevsel ürünlerde görebiliriz. Tekstil ve giyim sanayinde, evimizdeki koltuktan, perdemize, iç çamaşırı lastiğinden, çantamız da ki bağa kadar bir çok üründe kullanılmaktadır. 

 

Dar dokuma sanayi alanında işlevseldir ve kullanılan ürünler üretir. Sanayi tip dar dokumalar ise, hareket iletim kayışları ve otomobil lastiği yapımında ki kord bezleri, yangın söndürme hortumları bunlardan birkaçıdır.  

Dar dokuma, bant dokuma ya da çapana (Alm. Schmalgewebe, Fr. tissu étroit, İng. narrow woven fabric) genel olarak eni 50 santimetreyi geçmeyen kumaşlara denir. Dokuma çözgü yönlüdür. Dar kumaşlar, yapılarına ve kullanım yerlerine göre; kolon, bank, şerit, lastik, kordon olarak adlandırılan, 0,5 cm'den 50 cm'ye kadar genişlikte dokunarak ya da örülerek elde edilen eni dar kumaşlardır. Dokuma şerit olarak da bilinmektedir. Tek başlarına kullanımı olmayan bu malzemeler bazı sektörlerin vazgeçilmez elemanlarıdır. 

 

Paylaş: