İnstagram
Facebook
Telefon
WhatsApp
YÜKLENİYOR...
ZERGOLD | AKSESUAR VE TEKSTİL YAN ÜRÜNLERİ

ZERGOLD TEKSTİL ÜRÜNLERİ YILLARIN GETİRDİĞİ İŞ BİLGİSİ VE DENEYİMİ İLE SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİNE HİZMET VERMEKTEDİR.

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Telefon

0 545 862 78 80

E-Posta

info@zergold.com.tr

Adres

Mehmet Nesih Özmen, Barış Sk. No 6/A, 34160 Güngören/İstanbul

Vatka Nedir ? Vatka Ne İçin Kullanılır ? Vatka Ne İçin Kullanılır ?

Vatka Nedir ? Vatka Ne İçin Kullanılır ? Vatka Ne İçin Kullanılır ?

Vatka Nedir ? Vatka Ne İçin Kullanılır ? Vatka Ne İçin Kullanılır ?

Vatka, giysilerde omuz bölgesinin desteklenmesi ve anatomik vücut şekline uyması amacıyla çeşitli boyutlarda yapılan pamuk, sünger gibi malzemelerden elde edilen dolgulu, yardımcı malzemelere denir. 

 

Vatkalar, elbiselerin şık ve düzenli görünmesi için tasarlanan ve uygun yerlere yerleştirilen pamuk, sünger ya da elyaf gibi malzemelerden yapılan tekstil ürünleridir. Vatkalar, konfeksiyon sektöründe kullanılır ve giysilerin daha çok omuz kısımlarına yerleştirilen özel malzemeden yapılmış parçalardır. Genellikle kumaş içine pamuk, elyaf ve sünger konulması ile kumaşın kenarlarının dikilip kapatılması ile elde edilir. Dikilen bu parça elbisenin uygun yerlerine dikilir ve ürün nihai şekline kavuşur. 

 

Vatkalar genelde giyside omuzu besleyen dolgu malzemelerdir. Vatkalar, dik ve dolgun görünmesini sağlamak ereğiyle giysinin omuzlarına içten eklenen parçadır. Vatka ya da vatkalı terimi, genelde ceket ya da benzeri giysilerde, omuzların dik durmasını, dik görünmesini sağlamak amacıyla, içine doğal veya sentetik elyaflar konulan ve giysinin omuzlarına içten eklenen parça, giyeceklerin omuz kısmına yerleştirilen aparatların hepsi için kullanılır. Ayrıca ayakkabı, bot ve bone gibi ürünlerin içine de vatka eklenebilir. 

 

Ayakkabıcılıkta kullanılan türdeki vatkalar, botlarda ve ayakkabılarda topuk bölgesinin ayağınıza vurmasını engelleyen özel bir ürünlerdir. Topuk ya da parmak bölgesine yerleştirilerek yumuşak yapısıyla botların ayaklarınıza vurmasını engeller. 

 

Tarih olarak vatka hakkında kesin ve net bir bilgi mevcut değildir. Genel olarak kabul edilen bilgi, orta çağdan gelen bir ürün olduğu yöndedir. O zamanlarda kıyafetlerin daha gösterişli olmasını isteyen zenginler tarafından vatkalar kullanılmaktaydı.

Paylaş: